Festiwal w covidowej rzeczywistości

Festiwal w covidowej rzeczywistości

Nieco skromniejszy niż dotychczas ale z dużą porcją energii rusza tegoroczny Sieradz Open Hair Festival. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, decyzja o tym, że wydarzenie się odbędzie, zapadła dopiero w czerwcu, kiedy rząd złagodził przepisy dotyczące organizacji wydarzeń plenerowych w reżimie sanitarnym. W tym roku Miasto postawiło na modę, muzykę i sztukę.

Piątkowa scena OFFowa odbędzie się tym razem na Wzgórzu Zamkowym – a nie jak dotychczas na plaży.
- Nasz ponad 40-letni most czeka remont, nie chcieliśmy go jeszcze dodatkowo nadwyrężać. Ponadto Wzgórze Zamkowe, z uwagi na prowadzące do niego kładki, daje nam możliwość łatwiejszej organizacji i kontroli przepływu publiczności – mówi Michał Sitarek z Referatu Promocji Urzędu Miasta Sieradza.  
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w plenerowych koncertach, może brać udział 250 osób niezaszczepionych i nielimitowana grupa osób po szczepieniu. Proces wersyfikacji będzie szybszy i łatwiejszy jeśli osoby, które wybiorą się na koncert, będą miały zainstalowaną aplikację M-obywatel. Proces weryfikacji trwa wówczas parę sekund. Dodatkowo, w sobotę na placu Piłsudskiego, stanie mobilny punkt szczepień.
Mieliśmy do wyboru: albo zrezygnować z wydarzenia albo postarać się sprostać obecnym przepisom. Wybraliśmy tę drugą opcję, choć wymaga ona organizacyjnej ekwilibrystyki. Za bezpieczeństwo i organizację OHF odpowiada w tym roku agencja Bossa Nova z Krakowa – informuje Miasto.
Gwiazdami muzycznymi festiwalu będą Bass Astral x Igo - to w sobotę 10 lipca, a dzień później Krzysztof Zalewski. Scena główna stanie tradycyjnie na placu Wojewódzkim. Z kolei w Rynku, podczas tzw. ulicznego grania, będzie można posłuchać aspirujących młodych zespołów jak The Cassino czy Rozen – to w sobotę. W niedzielę zagra, znany już publiczności z nietuzinkowego wykonania przedwojennych szlagierów, zespół ‘Warszawska Orkiestra Sentymentalna”. W sobotę, ulicę Rycerską zdominuje moda. Będzie można zobaczyć pokazy kolekcji absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz nocny pokaz Waleri Tokarzewskiej i kolekcji Studia MMC.
- To będzie prawdziwe widowisko, pośród oryginalnych kreacji, klimatycznej ulicy Rycerskiej, którą dodatkowo podkreślą światła – zaznacza Magdalena Sosnowska Kierownik Referatu Promocji Urzędu Miasta Sieradza. Wybieg będzie trzy razy dłuższy niż dotychczas, a modelki będą wychodzić z podświetlonego budynku I LO im. Kazimierza Jagiellończyka. Oznacza to zmiany w ruchu drogowym, bo na ten czas zamykamy ulicę Żwirki i Wigury. Dłuższy wybieg i rezygnacja ze stoisk na ul. Rycerskiej to celowy zabieg by uniknąć tłoku i aby publiczność mogła swobodnie obejrzeć pokazy – dodaje Magdalena Sosnowska.
Podczas OHF publiczność pozna pierwsze efekty prac Muzeum Wirtualnego A Cierplikowskiego. Stanowisko będzie zainstalowane w Centrum Informacji Kulturalnej i tam będzie można zobaczyć pierwsze wirtualne próby projektu, który ma się zakończyć we wrześniu.

W Festiwal zaangażowaliśmy także lokalnych artystów i instytucje. Łączymy siły bo traktujemy to wydarzenie jak wspólne święto, bez względu na to, czy to instytucja powiatowa czy miejska. Ta współpraca bardzo nas cieszy -podkreśla Paweł Osiewała Prezydent Sieradza.

Lokalne akcenty to wystawa plakatu Marcina Grabi oraz warsztaty z Fundacją Tulilala, podczas których publiczność festiwalowa stworzy na szydełku błękitny garnitur dla rzeźby A. Cierplikowskiego. Na niedzielę zaplanowana jest także Gra Miejska „Śladami Antoine’a”, dzięki której, w formie zabawy, będzie można bliżej poznać Mistrza. W mieście staną także instalacje przestrzenne.
W festiwal zaangażowały się również instytucje kulturalne jak Sieradzkie Centrum Kultury czy Centrum Informacji Kultury. Nowością są, wpisane w program, działania Biura Wystaw Artystycznych, które w niedzielę 11 lipca zaprasza na wystawę rysunków i malarstwa Małgorzaty Szymańskiej-Cegiełki. W sobotę 10 lipca Powiatowa Biblioteka Publiczna w ramach akcji „Tajemnica Fotela Antoine’a” przygotuje wystawę dotyczącą A. Cierplikowskiego, otworzy także letni ogródek, gdzie w konkursach dla najmłodszych będzie można wygrać nagrody związane z miastem. Dla turystów uruchomiony zostanie także plenerowy punkt Informacji Turystycznej.
W tym roku festiwal skłania się w stronę młodszych odbiorców, dla których stanie Insta-strefa, a influencerzy jak Damian Kordas , Karolina Limbach czy Magda Bereda opowiedzą o swojej pracy.
Badania pokazują, że dzisiaj co czwarty młody człowiek chce być youtuberem czy influencerem. Tej tendencji nie można zlekceważyć – wskazuje Prezydent Miasta. Zapraszamy na festiwal. Może nie będzie tak wypełniony atrakcjami jak dotychczas ale w tej covidowej rzeczywistości chcemy przypomnieć o istnieniu OHF i zaoferować mieszkańcom kulturę i rozrywkę, do której przez ostatni rok mieliśmy ograniczony dostęp.
Z uwagi na przepisy sanitarne Miasto zrezygnowało ze stylizacji mieszkańców. Fryzjerstwo musi zaczekać do kolejnej edycji OHF.
Początek festiwalu w piątek 9 lipca na Wzgórzu Zamkowym. Zagrają Sosnowski i WaluśKraksaKryzys.