Sieradz Open Hair Festival

Antoine

„Antoine de Paris”, „król fryzjerów, fryzjer królów”, "Dali  fryzjerstwa", „największy z tych, którzy na równi z Coco Chanel  stworzyli kobietę współczesną” - tak mawiali o nim współcześni. Mowa  oczywiście o Maestro Antonim Cierplikowskim - Polaku,  sieradzaninie, który ponad sto lat temu zrewolucjonizował fryzjerstwo,  rozpoczynając modę na krótkie fryzury u kobiet.
Był rok 1909. Dwaj cieszący się sławą dramaturdzy -  Robert de Flers i Armand de Caillavet - postanowili powierzyć słynnej  francuskiej aktorce Ewie Lavalliere rolę w swojej  sztuce. Dla 40-letniej artystki, której sława przygasała, była to jedyna  szansa by zaistnieć na nowo. Miała jednak zagrać osiemnastolatkę.  Ratunkiem w tej sytuacji okazał się Antoine, fryzjer polskiego  pochodzenia. Zrozpaczonej artystce, mistrz zaproponował rewolucyjne  rozwiązanie - obciął jej długie włosy i uczesał krótką, chłopięcą  fryzurę. Z tą chwilą zrodził się nowy styl „garconne” (chłopczyca), który na zawsze podbił cały świat i do dnia dzisiejszego gości na damskich głowach.

Cięcie Antoniego „Antoine’a” Cierplikowskiego sprzed 100 lat na  zawsze zrewolucjonizowało modę i obyczaje. Cierplikowski wyzwolił  kobiety z długich włosów, stereotypów i konwenansów. Od tego czasu  wartości płci pięknej nie postrzegano przez pryzmat długich, ciężkich  włosów i strojów. Antoine zapoczątkował proces, którego następstwem było  m.in.: uproszczenie ubioru, skrócenie spódnicy czy pozbycie się  nadmiaru ozdób. Polak, podobnie jak inna wielka postać tego okresu, Coco Chanel, lansował nowy wygląd kobiety. Wpisał się tym na stałe na kartach historii.

Jego fryzjerska rewolucja dotarła aż za ocean, gdzie zachęcił Eleanor Roosevelt,  żonę prezydenta Stanów Zjednoczonych, do obcięcia włosów na krótko.  Pani Roosevelt znalazła następnie szerokie rzesze naśladowniczek na  terenie całego kraju. W czasach największej świetności filie paryskiego  zakładu Cierplikowskiego mieściły się w Cannes, Marsylii, Londynie,  Tokio i w Stanach Zjednoczonych, gdzie pod szyldem "Antoine" działało  ich aż 121.

Czesał, stylizował i przyjaźnił się z gwiazdami tamtych lat, takimi jak: Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Josephine Baker, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo, Jean Cocteau. Kreatywność i ekstrawagancja Cierplikowskiego stawia go w jednym szeregu ze współczesnymi mu: Christianem Dior i  Coco Chanel.

Rewolucyjne rozwiązania, które zapoczątkował sto lat temu są dziś  standardem. Był pomysłodawcą kolejnych fryzur m.in. „coup de vent”  (podmuch wiatru). Włosy zaczesywano gładko do przodu, natomiast ich  końcówki stylizowano na drobne loczki okalające twarz. Cierplikowski  zasłynął również w farbowaniu włosów na kolory nienaturalne. Błękit  Antoine’a – tak nazywał się lansowany przez mistrza odcień.       

Antoni ‘Antoine’ Cierplikowski kreował nieszablonowe rozwiązania,  wyznaczał trendy na całe pokolenia. Był największym autorytetem w tej  profesji, wyrocznią w świecie fryzur. To on spowodował, że fryzjerstwo  zaczęto postrzegać jako sztukę i to on wyzwolił kobietę od długich  włosów. Swoim wkładem we fryzjerską sztukę zasłużył sobie na miejsce  wśród sławnych Polaków.
"Antoine jest poetą i bez wątpienia ten dar pozwala mu czynić
z fryzury prawdziwe dzieło sztuki."
Jean Cocteau