Sieradz Open Hair Festival

Sieradz Open Hair Festival

Open Hair Festival to pierwsza w Polsce impreza organizowana wokół fryzjerstwa, mody, stylizacji i muzyki. Wydarzenie łączy temat fryzjerstwa z modą, kosmetyką, wizażem, muzyką oraz sztuką i nawiązuje do postaci Antoniego „Antoine’a” Cierplikowskiego.

Jaki jest cel Festiwalu?

2009

Sieradz Open Hair Festival 2009

Sieradz Open Hair Festival powstał w 2009 r. jako jeden z elementów promocji miasta. Pierwsza edycja odbyła się w setną rocznicę narodzin „chłopczycy” – fryzury, która w 1909 r. zapoczątkowała niezwykły rozgłos i rozwój kariery Antoine Cierplikowskiego. Na festiwalu każdego roku znaleźć można stałe elementy programu, jak mistrzowski pokaz fryzjerski, budzące wiele emocji wybory Miss Open Hair oraz bicie, ustanowionego w poprzednich latach, rekordu świata w liczbie osób jednocześnie poddawanych stylizacji fryzur. Ważnym wydarzeniem dla młodych stylistów fryzur jest co roku najbardziej prestiżowy Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoinea Cierplikowskiego. W ramach konkursu młodzi adepci sztuki fryzjerskiej konkurują ze sobą o tytuły najlepszych w kategoriach takich, jak: fryzjerstwo damskie (fryzury dzienne, fryzury wieczorowe, fryzura Twoich marzeń), fryzjerstwo męskie (modelowanie fryzury z długich włosów oraz modelowanie fryzury klasycznej). Co roku imprezie towarzyszą wydarzenia specjalne.

W trakcie pierwszej edycji Festiwalu prezentowany był film dokumentalny „Antoine - geniusz z Sieradza” oraz koncert piosenki francuskiej, przybliżający atmosferę Paryża za czasów Antoinea. W trakcie koncertu można było usłyszeć piosenki w wykonaniu trio: Izabella Tarasiuk – śpiew, Jarosław Buczkowski – akordeon, Jacek Skowroński – fortepian. Zaprezentowana została również wystawa fotograficzna pt. 100. urodziny krótkiej, kobiecej fryzury. Twórczość i życie Antoniego ”Antoine’a” Cierplikowskiego.

W 2009 roku nie zabrakło także muzycznych gwiazd. Jako pierwszy wystąpił hiszpański piosenkarz popowy David Tavare, a następnie holenderska gwiazda pop i R’n’B Jay Delano. O gorącą atmosferę Festivalu zadbał też DJ Adamus. Muzyczną gwiazdą ostatniego dnia była włoska artystka In-Grid, która swoim występem zakończyła pierwszą edycję Sieradz Open Hair Festival.

2010

Sieradz Open Hair Festival 2010

Wśród wielu atrakcji drugiej edycji, która odbyła się w 2010 roku warto przypomnieć spektakl „Antoine” w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie. Autorem i reżyserem tego spektaklu był znany aktor i reżyser Jakub Przebindowski, który do swojej opowieści o niezwykłym życiu i karierze fryzjera z Sieradza zaangażował prawdziwą czołówkę znanych i lubianych polskich aktorów młodego pokolenia. W roli tytułowego Antoinea wystąpił nieprzeciętny Lesław Żurek, w rolę Eleanory Roosvelt wcieliła się piękna Tamara Arciuch, Josephinne Baker zagrała Aleksandra Szwed, a na scenie towarzyszyli im także Bartek Kasprzykowski, Michał Milowicz, Anna Guzik oraz Bartosz Opania. Wspomnieć należy także, że kostiumy do tej niezwykłej sztuki zaprojektował Tomasz Ossoliński , a samo przedstawienie podczas drugiej edycji Sieradz Open Hair Festival oprócz uroczystej premiery 23 lipca będzie można było zobaczyć później jeszcze wielokrotnie, w czasie tournee spektaklu po Polsce.

Wydarzeniem nie mniej emocjonującym był pokaz mistrzowskich stylizacji fryzur „Życie i teatr” - widowisko łączące elementy teatralnego spektaklu z fryzjerskim show. Jego pierwszą cześć stanowiły epizody teatralne w których modelki prezentowały się w strojach i perukach inspirowanych bohaterkami słynnych dramatów – m.in.: Lady Makbet, Madame Butterfly czy Ofelią. Drugą część widowiska „Życie i teatr” wypełniły stylizacje na żywo, podczas których mistrzowie fryzjerscy na oczach widzów tworzyli najsłynniejsze uczesania a’la Antoine Cierplikowski. Wydarzeniem muzycznym 2010 roku był koncert znakomitej brytyjskiej gwiazdy muzyki elektronicznej – Sonique. Autorka tanecznych przebojów, gwiazda klubów Ibizy i laureatką najbardziej prestiżowej nagrody na Wyspach Brytyjskich - Brit Awards koncertem w Sieradzu rozpoczęła trasę zapowiadającą premierę jej nowej płyty.

2011

Sieradz Open Hair Festival 2011

Trzecia edycja festiwalu (w 2011 roku) odbyła się pod hasłem „Fryzjerzy i gwiazdy”. To motyw stwarzający dobrą okazję, by po raz kolejny pokazać artystyczny i ogólnopolski wymiar imprezy oraz marki Open Hair. Muzycznym wydarzeniem festiwalu był koncert GENESIS Klassik – Ray Wilson & Band przedstawiający największe przeboje zespołu Genesis. Wśród festiwalowych atrakcji znalazły się także m.in.: mistrzowskie pokazy fryzjerskie, show fryzjerskie z udziałem znanych stylistów i aktorek, konkurs piękności Miss Open Hair, plenerowe pokazy kinowe, warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine`a Cierplikowskiego, bicie rekordu świata w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur czy występ DJ-a.

2012

Sieradz Open Hair Festival 2012

W 2012 roku wystartowała IV edycja Sieradz Open Hair Festival. W weekend Sieradz zamienił się w stolicę światowego fryzjerstwa. Hasłem przewodnim imprezy był temat „Mistrz i Uczeń”. Już w pierwszy dzień festiwalu w Teatrze odbyła się Gala, w trakcie której o życiu Antoniego Cierplikowskiego opowiadał jego uczeń - Janusz Szymański. Później na deskach Teatru zaprezentował się nasz sieradzki bard Zbigniew Paprocki. Zwieńczeniem uroczystości był koncert muzyki francuskiej w wykonaniu instrumentalistów Jerzego Wolniaka. Kolejne dni festiwalu to między innymi warsztaty taneczne z udziałem tancerzy z You Can Dance (Maciek Florek, Paulina Przestrzelska, Maria Foryś), warsztaty z modelingu, wizażu, warsztaty fotograficzne, warsztaty teatralne, warsztaty plastyczno-malarskie oraz kreatywne recyklingowe warsztaty przerabiania T-shirtów. Na głównej scenie na placu Wojewódzkim odbył się pokaz mody Moulin Rouge & Glamour 2012 - Dariusz Jędrzejek & Roman Chruściel oraz koncert zespołu Samokhin Band i Live Act. Sieradz Open Hair Festival nie mógłby się odbyć bez wyborów Miss Open Hair. Do konkursu zakwalifikowało się 20 kandydatek. I tym razem wybory miały charakter międzynarodowy i na wybiegu zobaczyliśmy również dziewczyny z innych krajów. Już po raz czwarty odbyło się bicie rekordu świata w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur. W poprzedniej edycji w wydarzeniu wzięło udział 520 osób. W tym roku udało się pobić ten rekord i w imprezie było 600 uczestników. Pary biorące udział w biciu rekordu miały do dyspozycji kosmetyki do stylizacji włosów, ufundowane przez sponsora – markę MATRIX. Podczas Sieradz Open Hair Festival na scenie zobaczyliśmy również Andrzeja Matrackiego – mistrza świata we fryzjerstwie, który przedstawił swoje show. O dobrą zabawę pod sceną zadbała belgijska wokalistka Katerine oraz gwiazdy polskiej muzyki Feel i Blue Cafe. Na zakończenie festiwalu uczestnicy mogli podziwiać pokaz pirotechniczny z laserami.

2013

Sieradz Open Hair Festival 2013

Open Hair Festival w tym roku czarował, uwodził, bawił i rozśpiewał tysiące mieszkańców całego regionu. Nie brakowało gwiazd, koncertów, iluzjonistycznych pokazów, pięknych kobiet i wyczesanych stylizacji. Nad wszystkim, jak co roku unosił się duch Antoniego CIerplikowskiego.

W tym roku postać urodzonego w Sieradzu mistrza, zaakcentowana została w sposób szczególny. W czwartek (18 lipca), a więc jeszcze przed oficjalnym startem festiwalu, odbyła się prezentacja książki „Monsieur Antoine”, której autorem jest francuski historyk Hubert Demory. - Hubert Demory jest też wiceprezesem Towarzystwa Historycznego Auteuil i Passy i przede wszystkim badaczem historii XVI dzielnicy Paryża, tej bardzo prestiżowej, gdzie m.in. stoi wieża Eiffla. Zaczął pisać o Antoine zaintrygowany odkryciem, że w jednym z grobowców małego paryskiego cmentarza Passy spoczywa prawa dłoń mistrza. Historia tej „relikwii” jest klamrą spinającą biografię, przy pisaniu której w 2005 roku trafił do Sieradza, by poznać polskie korzenie fryzjerskiego mistrza – wyjaśnia Anna Agnieszka Szablowska, tłumaczka biografii. Książka wydana została w nakładzie 500 egzemplarzy i jest rozprowadzana bezpłatnie. W sobotę (20 lipca) można było na scenie na placu Wojewódzkim obejrzeć „żywy pomnik” Antoine’a. Była to część pokazu mody projektantów Romana Chruściela i Dariusza Jędrzejeka. W rolę światowej sławy fryzjera na scenie wcielił się aktor Sławomir Sulej.  Pokazy mody i stylizacji stały na bardzo wysokim poziomie. Perfekcyjny i piękny był również pokaz w wykonaniu fryzjerów skupionych w klubie Antoine, podczas którego wystąpili także sieradzcy fryzjerzy, a Robert Grzempowski, liderujący klubowi, stylizował aktorkę Ewę Kasprzyk. Emocje wzbudził również pokaz „Magia fryzjerstwa” z udziałem aktorek Ady Fijał i Mai Bohosiewicz.
Dobra zabawa towarzyszyła tradycyjnie również biciu rekordu świata w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur (niedziela, 20 lipca). Uczestniczyło w nim 680 osób, tym samym udało się poprawić ubiegłoroczne osiągnięcie, kiedy to stylizowało się jednocześnie 600 osób.
Rekordowo było również tego dnia pod sceną na placu Wojewódzkim. Tłumy przyciągnął przede wszystkim koncert grupy „Perfect”. Młodsza część widowni mogła zaś posłuchać Mateusza Mijała.

2014

Sieradz Open Hair Festival 2014

Kamil Bednarek, Oddział Zamknięty, Andrzej Piaseczny, Velvet pokazy fryzjerskie z udziałem członków Klubu Antoine'a i magiczne show „Cztery żywioły” taka był kolejna edycha Open Hair Festival.

Open Hair Festival 2014, obfitował w wiele wydarzeń. W XXX Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine`a Cierplikowskiego rywalizowali młodzi adepci tej sztuki. Na sieradzkim Rynku można było uzyskać porady w zakresie stylizacji i utrzymania włosów udzielanych przez mistrzów fryzjerstwa z Matracki Team, a także wziąć udział w zabawie w jednoczesnej stylizacji włosów.
Na scenie na placu Wojewódzkim pojawili: Kamil Bednarek, Oddział Zamknięty, Andrzej Piaseczny, Velvet
Swój show zaprezentowali równieżfryzjerzy z Klubu Antoine'a, którzy przygotowali pokaz „Świat się kręci wokół włosów”. Gościem specjalnym pokazu była piosenkarka Maja Hyży, która wystąpiła w imponującym afro na głowie. Widzowie mogli również obejrzeć magiczny pokaz „Cztery żywioły”, przygotowany przez Sylwię Adamowicz. To właśnie w jego trakcie na linie rozpiętej między budynkiem starostwa a sceną, zjechał jeden z akrobatów/tancerzy biorących udział w show. Tegoroczną edycję Open Hair Festival zakończył tradycyjnie pokaz pirotechniczny.

2015

Sieradz Open Hair Festival 2015

Siódma już edycja Open Hair Festival nosiła podtytuł „Open Space”. Dlaczego? Bo otwarta przestrzeń miasta miała kusić mieszkańców, prowokować ich do aktywności i kreatywności. Stąd OHF nie odbywał się w jednym miejscu, ale w większej przestrzeni miejskiej. Festival zaczął się nie zamkniętą galą, jak dotychczas, a od kongresu poświęconego roli marki miasta. Uczestnicy kongresu, wśród których byli specjaliści od kreowania wizerunku i budowania marek  oraz samorządowcy z Polski, zastanawiali się, jak powinna wyglądać promocja miasta? Open Hair Festiwal to jednak głównie zabawa w przestrzeni miejskiej.  W tym roku impreza nie ograniczyła się tylko do placu Wojewódzkiego czy Rynku, ale „wyszła” w miasto. Już wprowadzenie do Festiwalu, czyli piknik rodzinny „Sieradz by the colours” w Parku Broniewskiego pokazał, że był to słuszny pomysł. Działo się więc dużo i na głównej scenie (plac Wojewódzki), gdzie wystąpili m.in. Lemon, Maryla Rodowicz, Stashka i DJ Adamus, ale również i na Rynku. Występy Little White Lies i Sonii Miki, połączone z zabawą w budowaniu własnoręcznie krzesełek, akcja „Przytulanie za siadanie” oraz kreatywne warsztaty, przyciągnęły prawdziwe tłumy.  Nowością siódmej edycji OHF było również odsłonięcie na ścianie kamienicy przy ul. POW 3, tuż obok ronda im. Lecha Kaczyńskiego muralu, wykonanego przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi według projektu sieradzkiego artysty plastyka Aleksego Nowaka. Mural przedstawia najbardziej charakterystyczne miejsca miasta. – To dość swobodna moja wariacja na temat architektury Sieradza. Nie chciałbym, żeby to, co znajduje się na tym muralu, było traktowane całkowicie poważnie – mówił Aleksy Nowak tuż przed symbolicznym złożeniem podpisu pod tym ściennym obrazem. Przez trzy festiwalowe dni nie brakowało też akcentów związanych ze stylizacją czy fryzjerstwem. Do Sieradza, z całej Polski,  zjechało ponad 60 uczestników 31. Ogólnopolskiego Konkursu Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego.

 

2016

Sieradz Open Hair Festival 2016

Edycja ta była wyjątkowa pod wieloma względami. Na koncertach największych gwiazd bawiło się po 10 tys. osób, a Festival pierwszy raz w takim wymiarze wkroczył w przestrzeń miejską. Co miło podkreślić, pierwszy raz na taką skalę, Open hair Festival zainteresowali się sponsorzy. Szczególnie cieszy, że wśród nich znalazły się firmy lokalne. - Można powiedzieć, że spełniło się to, do czego dążą gospodarze poszczególnych miast, by lokalni przedsiębiorcy byli mecenasami kultury i wspierali lokalne przedsięwzięcia. Po raz pierwszy Festival tak głęboko wszedł w przestrzeń miejską. Wydarzenie, od początku pomyślane właśnie jako przedsięwzięcie realizowane w przestrzeni Sieradza, w tym roku wreszcie tę przestrzeń wypełniło. Festiwalowe wydarzenia objęły nie tylko plac Wojewódzki i Rynek, ale także plac przed Teatrem Miejskim, Skwer Miast Partnerskich i ul. Kościuszki. Ta ostatnia, która na trzy dni stała się deptakiem, na którym można bylo skosztować dań serwowanych przez foodtrucki okazała się hitem tegorocznej edycji, a panującą na niej atmosferę porównywano do tej z najlepszych kurortów. Z całą pewnością wielkim wydarzeniem artystycznym związanym z Open hair Festival była także wystawa "Cierplikowski/Dunikowski. Przyjaciele". Po raz pierwszy oryginalne prace Xawerego Dunikowskiego i Ewy Lipskiej pojawiły się w Sieradzu. Pierwszy raz na Festivalu pojawił się stylista z tak uznaną renomą międzynarodową - Laurent Philippon. Po raz pierwszy pod sceną główną Open hair Festival ludzie koczowali już od wczesnych godzin rannych, czekając na wystąp swoich muzycznych idoli. Wysoka frekwencja na koncertach głównych gwiazd (po 10 tys. widzów na koncertach Afromental, Mansa Zelmerlowa i Dawida Podsiadło) pokazała, że słuszny okazał się nie tylko dobór gwiazd ale także kampania promocyjna. I znów trzeba napisać, że pierwszy raz ta przeprowadzona została w internecie, mediach społecznościowych i na tak dużą skalę także kampania outdoorowa.

2017

Sieradz Open Hair Festival 2017

Trzydniowy festiwal obfitował w wydarzenia, których inspiracją jest twórczość i życie Antoniego Cierplikowskiego. Pokazy tak utytułowanych projektantów, jak Patryk Wojciechowski czy Paprocki&Brzozowski przyciągnęły zainteresowanych do strefy przy ul. Rycerskiej, która przez 3 dni rozbłyskała fleszami i pokazowymi światłami. Joanna Helena Horodyńska wspierała zarówno projektantów jak i mieszkańców, z którymi spotkała się w sobotę. Festiwal to również konkurs uczniów fryzjerstwa, w tym roku także Retro Salon. W Sieradzu pojawili się w tym czasie wszyscy zaangażowani w OHF fryzjerzy. Nie mogło zabraknąć Adam Szulc Barber Team, który przyznaje, że w mieście Antoniego czuję się już jak w domu. W podobnym tonie wypowiadał się Andrzej Matracki, który ze swoim Junior Team odkrywał przez publicznością tajniki fryzjerstwa. Pokaz Jagi Hupało i Damiana Kality w sposób dosłowny odwołał się do Antoniego Cierplikowskiego i jego ideologii. W Sieradzu pojawił się również hiszpański performer fryzjerski Alberto Olmedo, który stylizuje fryzury... ogniem i mieczem. Uczestnicy festiwalu mieli okazję czerpać z jego atrakcji w kilku różnych strefach: od ul. Rycerskiej począwszy na Skwerze Miast Partnerskich skończywszy poprzez Rynek, Kościuszki i pl. Wojewódzki. Na tym ostatnim usytuowana była strefa koncertowa, gdzie pojawiły się wschodzące i niewątpliwie czołowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Muzyczna uczta rozpoczęła się jeszcze w piątek od spotkania z Dominiką Barabas i Sviernalisem. Spotkanie z Magdaleną Wasylik odkryło naszą gwiazdę, świadomą, dojrzałą i bardzo utalentowaną artystkę. Piotr Zioła i Bovska - to młode pokolenie muzyków - bez kompleksów  zawładnęli sceną i sieradzką publicznością. Niewątpliwą gwiazdą sobotniego wieczoru była grupa Hey z Kasią Nosowską. Świetny koncert z starszymi i nowymi kompozycjami zespołu zebrał pod sceną wielopokoleniową publiczność, a sama artystka znalazła czas na spotkania z fanami. Jednak największym wydarzeniem był koncert Moniki Brodki. Clashes to jej nowa, wyjąkowa produkcja. Na scenie Monika Brodka pojawiła się z najlepszym i największym swoim składem muzycznym. Wśród artystów jej towarzyszących znalazł się także Krzysztof Zalef Zalewski. Brodka zagrała fenomenalny koncert.

Sieradz Open Hair Festival to pierwsza w Polsce impreza, która łączy zabawę miejską na wolnym powietrzu z kreatywnymtworzeniem i prezentowaniem fryzur.

Festiwal przedstawia najbardziej oryginalne i „zwariowane” fryzury, a opiera się na niezwykle nowatorskim i niecodziennym pomyśle – zarówno amatorskim jak i profesjonalnym, kreatywnym fryzjerstwie. Na festiwal składają się liczne imprezy, odbywające się w wielu punktach miasta (parady, teatry, spektakle, instalacje, wystawy, koncerty, warsztaty dla dzieci, etc.).

Sieradzki festiwal nierozerwalnie związany jest z postacią Antoine Cierplikowskiego, genialnego fryzjera, artysty, wizjonera pochodzącego z Sieradza, który przede wszystkim był jednym z pierwszych stylistów, którzy kreowali fryzury słynnych aktorek, piosenkarek, gwiazd swoich czasów. Wśród klientek Antoine’a znaleźć można najsłynniejsze kobiety ubiegłego wieku. Do salonu Antoine przy Rue Cambone 5 przychodziły między innymi: Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Josephine Baker, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Coco Chanel. Antoine nie tylko czesał swoje klientki, ale również współtworzył ich kreacje, wymyślał jak mają wyglądać, jak się nosić, w czym występować. Dla Josephine Baker stworzył jej najsłynniejszą fryzurę z okalającymi twarz pierścieniami włosów. Ta stylizacja została uwieczniona na historycznej okładce Vogue'a- pierwszej, jaką zdobiła czarnoskóra kobieta.

Sieradz Open Hair Festival powstał w 2009 r., w setną rocznicę narodzin chłopczycy (w 1909 r. Antoine po raz pierwszy ściął na krótko włosy popularnej aktorki francuskiej Evy Lavalliére). Organizowany jest w Sieradzu, rodzinnym mieście Cierplikowskiego, które słynny fryzjer regularnie odwiedzał i gdzie zmarł w 1976 r. Open Hair Festiwal to jedyna w Polsce impreza w formie zabawy miejskiej na wolnym powietrzu, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur. Gromadzi uznanych fachowców, adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów zainteresowanych stylizacją. Łączy profesjonalne konkursy fryzjerskie z rozrywką dla publiczności. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz.

Open Hair Festival to wielowymiarowe wydarzenie, w którym każdy, niezależnie od wieku znajdzie dla siebie coś interesującego.

Marka turystyczna Open Hair jest jednym z głównych narzędzi tworzenia nowego wizerunku Sieradza – miasta gościnnego dla rozwoju. Osobowością i patronem Open Hair jest Antoni „Antoine” Cierplikowski – jego działalność, nowatorskie podejście do tematu fryzjerstwa, łamanie konwencji, ustanawianie nowych standardów i trendów.

Marka Open Hair docelowo składać się będzie z kilku elementów:

SIERADZ OPEN HAIR FESTIVAL

Pierwsza impreza w Polsce realizująca kategorię zabawy miejskiej na wolnym powietrzu, polegającej na samodzielnym, kreatywnym tworzeniu i prezentowaniu fryzur, wsparta szeregiem imprez towarzyszących. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w lipcu 2009 r., w setną rocznicę narodzin mody na  fryzurę "garconne", wymyśloną i skutecznie lansowaną przez genialnego sieradzanina Antoniego  Cierplikowskiego.

OPEN HAIR Cafe

Club to rodzaj pubu wypełnionego wszelkimi gadżetami, materiałami, elementami nawiązującymi bezpośrednio do tematu włosów, ich stylizacji, fryzur, fryzjerstwa, zapełniony dziełami sztuki młodych artystów oraz eksponatami z rożnych epok. Samo urządzenie clubu stylizowane jest na salon fryzjerski (fotele, lustra, itp.)

OPEN HAIR GALLERY

Gallery docelowo ma być miejscem, w którym zgromadzone będą wszelkiego typu eksponaty, będące przykładami kreatywnego fryzjerstwa z całego świata, bądź nawiązujące do tematu włosów i fryzur w kulturze. Kolekcja galerii będzie składała się z dzieł sztuki (malarstwa, rzeźby, fotografii, rysunku, literatury etc.), bezpośrednio związanych z tematem kreatywnego fryzjerstwa oraz włosów w kulturze polskiej, europejskiej, światowej. W zbiorach galerii znajdą się także materiały (zdjęcia, pamiątki, rzeźby), powstające w ramach każdej edycji Sieradz Open Hair Festival, a tworzone przez uczestników - amatorów konkursów oraz artystów zapraszanych na festiwal.

Maestro Antoine OPEN HAIR Museum

Antoni Cierplikowski to postać, której osobowość, życie, a przede wszystkim praca, dały początek marce turystycznej Open Hair. Jest on również jej patronem. Muzeum będzie zawierać kolekcję pamiątek, rekwizytów związanych z tą postacią. Będzie organizowało różnorodne wystawy - zarówno stałe, jak i tymczasowe poświęcone bezpośrednio Antoniemu Cierplikowskiemu, ale także tematycznie związane z jego życiem i pracą (np. fryzjerstwo jego epoki, moda epoki, jego przyjaciele, światowej sławy osoby związane z Cierplikowskim).

OPEN HAIR Art

To seria wydawnicza opierająca się przede wszystkim na kolekcji niezwykłych zdjęć, przedstawiających czasy, w których żył Antoni Cierplikowski, a także zdjęć współczesnych, ale inspirowanych trendami w kulturze, związanymi z epoką Cierplikowskiego oraz obrazujących ich wkład w kulturę współczesną. Będą to zdjęcia wyjątkowe, komunikujące specyficzny klimat, przedstawiające w szczególności charakterystyczne dla epoki fryzury, ubiór, znane postaci świata filmu, muzyki, kultury. Na ich bazie tworzone będą serie albumów (np. album „Kobiety Mistrza Antoine’a” – ze zdjęciami znanych kobiet, które były klientkami Cierplikowskiego; album „Kobiety a’la Cierplikowski”, etc.), wyjątkowe kartki pocztowe, plakaty, itp.

Poniżej przedstawiamy listę nagród oraz wyróżnień przyznanych festiwalowi Sieradz Open Hair:  

- Wyróżnienie przez Intercoiffure Mondial w Paryżu, jedną z najbardziej elitarnych organizacji fryzjerskich na świecie – lipiec 2009 r.  

- Stowarzyszenia Fryzjerów, Kosmetyczek i Wizażystów Polskich uznało festiwal za "Imprezę Roku" i przyznało miastu nagrodę Złotego Cyrulika – październik 2009 r.  

- Kampania public relations pierwszej edycji festiwalu została nominowana do "Złotych Spinaczy 2009" w kategorii PR miast i regionów, co oznacza, że została uznana za jedną z trzech najlepszych w Polsce – listopad 2009 r.  

- Festiwal zajął trzecie miejsce wśród najlepszych imprez w kraju w ubiegłym roku, otrzymał nagrodę specjalną Związku Miast Polskich oraz wyróżnienie magazynu Elle w ogólnopolskim konkursie "Złote Formaty" - najważniejszym i najbardziej prestiżowy konkursie związanym z dziedziną promocji miejsc w Polsce.  

- W Londynie ogłoszono listę europejskich finalistów jednego z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów branży public relations

– "Sabre Awards". Projekt Sieradz Open Hair Festival został nominowany w kategorii „Najlepsza kampania PR w regionie bałtyckim” – kwiecień 2010 r.  

- Kampania public relations drugiej edycji festiwalu otrzymała Złoty Spinacz 2010 w kategorii PR miast i regionów, co oznacza, że została uznana za najlepszą kampanię w Polsce – grudzień 2010 r.

22/Marzec

Ewa Ziembińska z medalem

Ewa Ziembińska, autorka albumu "Antoine" i ambasadorka Sieradz Open Hair Festival otrzymała odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wręczenie wyróżnienia miało miejsce w Muzeum Narodowym w...
28/Luty

Wygraj albumy o Antonim Cierplikowskim

Aktualizacja Wiejska posiadłość Antoniego Cierplikowskiego znajdowała się w niewielkiej miejscowości Gravigny. Jako pierwsi prawidłowej odpowiedzi udzielili:1. Anita Spętana2. Violetta Zakrzewska3....

Program i atrakcje na OHF 2018

piątek, 20 lipca 2018

PLAŻA NAD WARTĄ

13.00-21.00 Slide Wodny
20.00 Koncert Lilly Hates Roses
21.00 Koncert Clock Machine

Mała gastronomia - parking przy moście

sobota, 21 lipca 2018

BOISKO PRZY ULICY RYCERSKIEJ (dawne gimnazjum nr 2):

15.00 Festiwal Kolorów Holi

ULICA RYCERSKA
Prowadzący: Conrado Moreno

16.00 Pokazy mody młodych polskich projektantów
17.15 Trendy Męskie - bloger DandyCore
18.30 Tajemnice tatuażu etnicznego
19.30 Akcesoria i biżuteria z kwiatów - pokaz
23.00 Nocny pokaz mody Macieja Zienia

RYNEK MUZYCZNY

15.30 i 19.30 Koncert Concrete Hills
17.00 Koncert 3 Kings
16.00 i 18.00 Taniec modern jazz kids

STREFA MEETME (RYNEK)

15.30 "Alfabet Antoine'a" - premiera albumu o Mistrzu
16.30 Profesor Zbigniew Lew-Starowicz "O związkach... i związkach z Sieradzem"

KONCERT SIERADZ OPEN HAIR FESTIVAL LATO NA MAXXXA (plac Wojewódzki)

20.00 Początek koncertów
           Patryk Kumór
           Alvaro Soler

RYNEK

22.00 Świetlny i muzyczny Rynek - nocny Chillout

niedziela, 22 lipca 2018

Prowadzący: Agnieszka Włodarczyk - aktorka i Rafał Maślak - Mister Polski

ULICA RYCERSKA

14.00 Stylizacje dla mieszkańców
           Męskie: Adam Szulc Barber i Adrian Szyma Barbershop&Supply
           Damskie: ZSP nr 2 Sieradz
16.30 Zuzanna Zakrzewska modelka XXL - warsztaty makijażu, konkurs "A ty umalujesz się bez lustra?"
17.30 Sieradzcy uczniowie jak mistrzowie - pokaz Le Grand
18.00 Fryzury dla najmłodszych - La Promesse Studio Urody Magdalena Maciejewska-Suda
18.30 Folk Hair/a La Paris - pokaz fryzjerski Czyżak&Grzempowski

RYNEK MUZYCZNY

15.00 Koncert Kraków Street Band
17.00 Koncert Blueberry Hills / Tańczący Perfect Show

STREFA MEETME (RYNEK)

16.00 4 Pory Roku "Pokaż jak wyglądasz. a powiem CI kim jesteś" - psychologia wizeruku
17.30 Zuzia Zakrzewska modelka XXL "Puszyste jest piękne"
18.00 Styliści Wierzbicki&Schmidt "Pod włos"

SCENA GŁÓWNA NA RYNKU
21.00 Koncert Finałowy Kuba Badach symfonicznie "Tribute to Andrzej Zaucha"

W obiektywie Sieradz Open Hair Festival 2018

Organizator:

Patronat Honorowy:

Partner:

PARTNER REGIONALNY

SPONSORZY FESTIWALU

Patroni medialni: